News will be here
"ATLAS WINA Polska" – kompendium wiedzy na temat polskiego winiarstwa

Wydawany od 1977 roku "Atlas Świata Wina" jest kultowym przewodnikiem winiarskim. Krytycy nazywają go najbardziej sugestywną i przystępną książką o winie. Nowe, spisane na ponad czterystu stronicach – ósme już – wydanie prezentuje wszystkie światowe regiony produkcji wina. Charakteryzuje je bogactwo map, fotografii i wzorów etykiet oraz szczepów winorośli i gatunków wina. Całość zredagowano w taki sposób, aby odnieść się do najbardziej kluczowych tematów interesujących ludzi związanych z branżą oraz miłośników wina. Z każdym kolejnym wydaniem autorzy przybliżają się także do win i upraw w Europie północno-wschodniej. Niestety do tej pory wciąż nie umieścili Polski na kartach atlasu. Stąd pomysł, by wydać "ATLAS WINA Polska".

Niedawno ukazała się nowa, zaktualizowana i rozszerzona polska edycja »Atlasu Świata Wina«. Gdy stwierdziliśmy, że i w niej nie ma niczego o Polsce, postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce i stworzyć książkę inspirowaną angielskim oryginałem.

– Mariusz Kapczyński

Mariusz Kapczyński jest dziennikarzem i krytykiem winiarskim, twórcą i redaktorem naczelnym portalu Vinisfera.pl; popularyzatorem kultury wina, jurorem licznych krajowych i zagranicznych konkursów winiarskich. Od 2009 roku związany z Polskim Instytutem Winorośli i Wina. Właściwie od początku współczesnego odrodzenia polskiego winiarstwa jest zaangażowany w jego promocję oraz analizę.

Mariusz Kapczyński
Mariusz Kapczyński

Od ponad dziesięciu lat zajmuje się także konsultacją merytoryczną krakowskich Targów ENOEXPO oraz towarzyszącego im konkursu winiarskiego. W 2015 roku otrzymał natomiast Grand Prix "Magazynu Wino" za propagowanie kultury wina w Polsce; z kolei w 2018 roku Krakowska Kapituła przyznała mu Nagrodę Świętego Marcina – za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina. Kapczyński jest autorem wielu artykułów, felietonów, a także pomysłodawcą pierwszej edycji "ATLASU WINA Polska".

ATLAS WINA Polska

ATLAS WINA Polska
Fragment "ATLASU WINA Polska"

Pierwsza, stworzona na wzór światowego pierwowzoru edycja atlasu liczy siedemdziesiąt trzy stronice okraszone pięknymi fotografiami, mapami, zdjęciami etykiet. Znajdziemy tam między innymi informacje o historii polskiego winiarstwa, jego odrodzeniu, poznamy także regiony winiarskie. Szczególną uwagę poświęcono Małopolsce, Małopolskiemu Przełomowi Wisły, Podkarpaciu, Lubuskiemu, Dolnemu Śląskowi, Świętokrzyskiemu, ale też pozostałym regionom.

Dzięki "ATLASOWI" zapoznamy się również z walorami poszczególnych regionów. Poczytamy o uprawianych na danych ziemiach odmianach winorośli, a przy tym poznamy etymologię etykiet. Dodatkowo autor przedstawia prognozę pogody dla polskiego winiarstwa oraz skupia swoją uwagę na winnicach znajdujących się w danym regionie, poświęcając im chwilę swojej uwagi.

Turyści zaglądają do Sandomierza zachęceni już nie tylko zabytkami czy śladami serialowego ojca Mateusza – przyciągają ich również winnice i lokalne wino. Miasto przez wieki nie dało się zdetronizować jako winiarska stolica regionu. Na ziemię świętokrzyską winorośl trafiła w średniowieczu wraz z zakonami cystersów i dominikanów. W Jędrzejowie winnicę założyli w 1140 roku ci pierwsi, którzy dotarli tu z Burgundii, z opactwa Monimond w 1179 roku posadzili też winnicę wokół klasztoru w Wąchocku. […]

Dopiero czasy współczesne przyniosły odrodzenie tradycji, a nawet jej dalszy rozwój. Można rzec, że podział regionu Świętokrzyskiego jest podobny jak kilkaset lat temu – tworzy go Sandomierz (w obrębie miasta mieści się np. klasztorna Winnica św. Jakuba) i jego okolice oraz reszta województwa.

– Mariusz Kapczyński, "ATLAS WINA Polska" (fragment)

Pierwsze wydanie "ATLASU WINA Polska" dostępne jest w szerokiej dystrybucji, lecz najpewniej można je nabyć tutaj. Za niecałe 50 złotych miłośnicy wina zdobędą kompendium wiedzy na temat polskiego winiarstwa skrupulatnie opisanego przez cenionego dziennikarza i krytyka winiarskiego. Podejrzewam jednak, iż idąc śladem międzynarodowego pierwowzoru, już niebawem ukaże się kolejna edycja uzupełniona o nowe regiony, winnice i winiarnie oraz bieżące trendy w polskim winiarstwie.

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here