News will be here
B jak Barolo, B jak Battaglio

Piemont to jeden z najbardziej rozpoznawalnych regionów winiarskich Włoch. Kocha się przede wszystkim w winach czerwonych, a jego wizytówką jest niekwestionowany król win, wino królów – Barolo. Czytelnicy exumag.com mieli okazję już dobrze poznać ten region oraz wina, chociażby za sprawą artykułów poświęconych jednemu z najbardziej cenionych regionów winiarskich na świcie, jak również wytwarzanych tam win.

Gianluca Battaglio, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Tym razem przenosimy się do serca apelacji Roero. To kraina wina i trufli, gdzie obok Matteo Correggii znajduje się niewielka, rodzinna winiarnia – Battaglio. Jej domem jest Vezza d’Alba, mała miejscowość leżąca nieopodal Alby. Terytorium to pamięta czasy ludów przedindoeuropejskich oraz obecności rzymskiej pozostawiającej ślady związane z systemem dróg. Obecnie na tej bogatej historycznie ziemi swoje winorośle uprawia młody, prężny winiarz Gianluca Battaglio. Kultywuje on przekazywane z pokolenia na pokolenie, rodzinne tradycje produkcji win.

Swoje uprawy skupia w centrum Roero, Monferrato oraz Langhe. Z małych parceli w limitowanych ilościach wytwarza wina z odmian typowych dla tego regionu. Wśród nich znajdują się między innymi: grignolino, barbera, moscato, dolcetto, brachetto oraz nebbiolo. Ten ostatni szczep jest niekwestionowaną wizytówką całego Piemontu. Gianluca zaś tworzy z niego trzy etykiety: Langhe Nebbiolo, Nebbiolo d’Alba oraz Barolo.

Barolo 2013

Battaglio Barolo 2013
Battaglio – Barolo 2013

Barolo 2013 jest winem, które przeszło proces winifikacji w salowych kadziach, by następnie dojrzewać w drewnianych beczkach przez co najmniej trzydzieści sześć miesięcy oraz około roku w butelkach przed wypuszczeniem na rynek. Wino o rubinowym kolorze z ceglanymi refleksami cechuje się bardzo czystym bukietem owoców leśnych i sadu, gdzie w głównej mierze pierwsze skrzypce gra czarna porzeczka, a także jeżyna oraz wiśnia. Są tu również wyraziste nuty eukaliptusa, kawy oraz przypraw.

Na dość surowym podniebieniu dominuje dojrzała czereśnia przeplatana mielonym pieprzem. Mimo wieku i upływającego czasu Barolo 2013 cały czas narzuca nieznaczne uczucie nadmiaru tanin. To arystokratyczne wino dobrze parować się będzie z dziczyzną, duszoną wołowiną, dzikim ptactwem, a w szczególności z daniami wzbogaconymi białymi truflami.

Grazie mille Gianluca!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here