News will be here
Ferrari w służbie Królowej Motosportu

Historia F1 sięga czasów przed II wojną światową, jednak pierwsze regularne Mistrzostwa Świata odbyły się dopiero w 1950 roku. Pionierami w tym sporcie były takie marki jak: Mercedes, Maserati, Ferrari czy Alfa Romeo. Późniejsze czasy przynosiły zmiany, ale jedną z niewielu marek, które do dziś przetrwały na torach F1, jest właśnie Ferrari. Na przestrzeni dziesięcioleci bolidy ewoluowały, a ich możliwości znacząco się zmieniały. Począwszy od aerodynamiki, poprzez potężne silniki, spojlery, zawieszenie, opony... – pojazdy te niczym nie przypominają swoich przodków z połowy ubiegłego wieku.

Te piekielne maszyny osiągające zawrotne prędkości rywalizują na torach całego świata o miano najlepszych kierowców oraz konstruktorów. Mistrzostwa Formuły 1 cieszą się na całym świecie ogromną popularnością. Wielkie emocje przyciągają także tłumy fanów oraz celebrytów. Tak popularna dyscyplina sportu niesie za sobą potężne kwoty pieniędzy oraz niebagatelny prestiż dla startujących stajni, partnerów, jak również sponsorów.

Ferrari w F1

Stajnia, której założycielem był Enzo Anselmo Ferrari – włoski kierowca wyścigowy oraz założyciel wytwórni wyścigowych i sportowych samochodów, swoją przygodę w Mistrzostwach Formuły 1 rozpoczęła w 1950 roku, debiutując samochodem TIPO 125 F1. Podczas siedmiu dekad rywalizacji zespół wywalczył najwięcej tytułów – szesnaście w klasyfikacji konstruktorów oraz piętnaście w klasyfikacji kierowców. W ciągu tych wszystkich lat za kierownicą ich bolidów zasiadali tak znamienici kierowcy, jak: Giuseppe Farina (pierwszy w historii mistrz świata Formuły 1), Nigel Mansell, Alain Prost, Michael Schumacher, Rubens Barrichello, Felipe Massa, Kimi Räikkönen, Fernando Alonso, Sebastian Vettel czy Carlos Sainz Jr.

F jak Ferrari Trento

Ferraritrento.com
Fot. Ferraritrento.com

Na torach Formuły 1 króluje jednak jeszcze jedno Ferrari – Ferrari Trento. To winiarnia położona wśród wzgórz Trentino. Legenda Ferrari Trento rozpoczęła się w 1902 roku za sprawą Giulio Ferrariego. Marzył on o stworzeniu wina musującego mogącego śmiało konkurować z najlepszymi francuskimi szampanami. Imaginacja założyciela spełniła się sto lat później. Niedawno Ferrari zdobyło tytuł Producenta Roku w prestiżowym konkursie Champagne and Sparkling Wine World Championships. Dziś wina z etykietą Ferrari uznawane są za jedne z najlepszych win musujących we Włoszech. Uprawa winorośli skupia się w górskich winnicach rodziny Lunellich (następców i spadkobierców Giulio Ferrariego) oraz około pięciuset plantatorów, od których skupowane są grona.

Jako opiekunowie stuletniej historii Ferrari, członkowie rodziny Lunelli zdają sobie sprawę, że ich przyszłość wymaga ciągłych badań i eksperymentów. Tak więc ich doświadczenie jest odświeżane każdego dnia, podążając śladami historii.

– Ferraritrento.com

Doceniwszy jakość i tradycję tych win musujących, włodarze F1 wybrali w 2021 roku Ferrari Trento na swojego oficjalnego partnera. Według słów Stefano Domenicaliego, prezesa i dyrektora generalnego Formuły 1: "świętowanie sukcesu jest nieodłączną częścią naszego DNA, a Ferrari Trento, które zawsze było obecne w najważniejszych momentach w sporcie, jest dla nas idealnym partnerem. Od ponad wieku Ferrari Trento jest synonimem włoskiej doskonałości: dzięki swojej pasji i umiejętnościom stworzyło wino musujące o wielkiej elegancji, które może uatrakcyjnić każdą okazję".

Ferrari Brut

Ogłoszona w 2021 roku – przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata Formuły 1 w Bahrajnie – prestiżowa trzyletnia współpraca sprawiała, iż Ferrari Trento stało się oficjalnym toastem podczas wręczania nagród każdego Grand Prix Formuły 1.

Ferrari Brut

Ferrari Brut

Jest winem musującym wytwarzanym od 1902 roku, powstającym metodą tradycyjną (szampańską). Od końca sierpnia do początku września grona chardonnay zbierane są ręcznie z winnic zlokalizowanych na południowo-zachodnich zboczach w Val d’Adige, Val di Cembra oraz Valle dei Laghi. Wino przechodzi wtórną, dwudziestomiesięczną fermentację w butelce. Dzięki temu nos charakteryzuje się świeżą, owocową nutą dojrzałych jabłek przeplatanych cytrusowymi, kwaśnymi owocami z domieszką białych kwiatów.

W ustach jest harmonijne, świeże i dobrze zbilansowane, z akcentem chrupiącego chleba. Jak każde wino musujące sprawdzi się świetnie jako aperitif. Doskonale współgrać będzie również z przystawkami oraz daniami. Szynka parmeńska czy delikatne sery sprostają wymaganiom wytrawnego, musującego chardonnay, jednakże paleta potraw może być równie szeroka, jak szerokie jest grono aspirujących do bycia partnerem F1!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here