News will be here
Juliet Victor – nowy mocny gracz na tokajskim rynku

József Váradi – jeden z najbogatszych przedsiębiorców na Węgrzech, właściciel i założyciel międzynarodowej linii lotniczej Wizz Air – postanowił na poważnie zająć się działalnością w sektorze spożywczym, a konkretnie w branży winiarskiej. Jak mówi: "Juliet Victor powstała po to, by dawać szczęście wszystkim, a ta winiarnia dopełnia moje życie osobiste".

Choć pierwsze kroki w branży winiarskiej Váradi stawiał w 2004 roku; a to za sprawą spółki Vaxco Vineyards Kft z regionu Villány; dość szybko zrozumiał, że trzeba czegoś więcej, by wytwarzać i sprzedawać światowej klasy wino. Doszedł wówczas do wniosku, iż Tokaj jest regionem, który ma największy potencjał do produkcji win świata. Dopiero w 2016 roku podjął jednak dalsze działania w tym kierunku.

Korzystając z pomocy i wiedzy Zsolta Vincze (obecnego Winemarkera Juliet Victor; prywatnie zięcia Istvána Szepsego), József Váradi nabył pierwsze pojedyncze parcele: Király, Betsek i Bomboly. Także sam István Szepsy odegrał w projekcie dużą rolę, czuwając w dużej mierze nad produkcją pierwszych roczników. W całym tym projekcie swój udział ma również György Tóth – wspólnik, wieloletni przyjaciel Józsefa oraz numer 1 węgierskiego lotnictwa, którego motto brzmi… "życie jest zbyt krótkie, żeby pić złe wina".

Tak narodził się nowy projekt – Juliet Victor Borászat

Juliet Victor Borászat, Roadster.com
Juliet Victor Borászat, fot. roadster.com

Nazwa tej winiarni ma bardzo ciekawą etymologię. Jej źródłem są inicjały właściciela – Józsefa Váradi. W nomenklaturze lotniczej (w brzmieniu fonetycznym) odczytywane są one właśnie jako "J" – Juliet oraz "V" – Victor. Na tym ciekawostki związane z tym miejscem się jednak nie kończą. Powołując się na przewodnik "Tokaj Guide 2021", Juliet Victor działa od 2016 roku. Winiarnia zarządza trzydziestoma jeden hektarami winnic składających się obecnie z najlepszych w regionie pojedynczych parceli. Wymienimy wśród nich: Betsek (3,31 ha), Hold-völgy (2,46 ha), Király (3,39 ha), Bomboly (7,45 ha), Szent Tamás (1,6 ha), Veresek (3,19 ha), Úrágya (1,41 ha), Hasznos (7,51 ha) oraz Közép-hegy (0,67 ha).

Głównym szczepem uprawianym przez Juliet Victor Borászat jest furmint obsadzony na areale dwudziestu ośmiu hektarów. Z kolei uprawy sárga muskotály stanowią tylko dwa hektary, natomiast Hárslevelű ledwie hektar. W związku z dużym naciskiem na jakość winiarnia stosuje dużą selekcję gron. Z hektara uzyskuje przez to od tysiąca do tysiąca pięciuset butelek. Łączna roczna produkcja wynosi więc zaledwie trzydzieści tysięcy butelek, które zaraz po wprowadzeniu na rynek rezerwowane są przez najlepsze hotele oraz restauracje. Dla przykładu: zapasy wyprodukowanego w liczbie dziesięciu tysięcy butelek w pierwszym roczniku Édes Szamorodni 2016 (wypuszczony na rynek w 2018), już w pierwszym kwartale 2019 roku znajdowały się na poziomie ledwie trzech tysięcy butelek.

To świadczy przede wszystkim o jakości oraz sile marki, za którą ta jakość stoi. Wartość całego przedsięwzięcia szacowana jest na chwilę obecną na około pięć milionów forintów (sześć i pół miliona złotych). Końcowy projekt związany z zakupem kolejnych parceli sprawia natomiast, iż ta kwota może zostać podwojona.

"Chcemy stworzyć markę o międzynarodowym znaczeniu" – József Váradi

Juliet Victor posiada obecnie w ofercie zaledwie osiem prestiżowych etykiet. Znajdziemy tu między innymi rocznikowe furminty, trzy etykiety wytrawnego furminta z pojedynczych parceli, słodkie samorodne z 2016 oraz 2017. Wisienką na torcie jest natomiast Tokaji Aszú 2017 (6 puttonyos). W tej chwili głównym rynkiem zbytu są Węgry, jednak József Váradi dąży do mocnej ekspansji na rynki światowe. Na razie eksport wina "JV" stanowi około trzydziestu procent produkcji.

Głównymi odbiorcami zagranicznymi są Japonia oraz Wielka Brytania. Polska również ma swój mały udział za sprawą nowosądeckiego importera specjalizującego się w tokajskich winach. Rafa-Wino posiada w swoim portfolio aż sześć etykiet od Juliet Victor. Choć wszystkie reprezentują bardzo wysoki poziom, to na szczególną uwagę zasługują dwie najbardziej rozpoznawalne etykiety tego producenta:

Édes Szamorodni 2016

Édes Szamorodni 2016, Juliet Victor Borászat
Édes Szamorodni 2016, fot. Juliet Victor Borászat

Wina od Juliet Victor stały się rozpoznawalne na światowym rynku winiarskim właśnie dzięki tej etykiecie. Wino zdobyło podwójne złoto podczas Sakura Women’s Wine Awards w Japonii. Nagrodzone zostało również przez Decanter World Wine Awards 2019 – platyną (97 punktów); a także otrzymało złoty medal (95 punktów) podczas International Trophy Wine Challenge 2019.

Wyprodukowane w liczbie około dziesięciu tysięcy butelek, jest kupażem gron furminta z pojedynczych parceli Betsek i Király fermentowanych oraz dojrzewanych przez dwanaście miesięcy w nowych, lekko opalanych beczkach z dębu zeplańskiego. Następnie wino spędziło rok w butelkach, zanim opuściło piwnice w Mád. W efekcie otrzymano czysty i wyrazisty aromat ciepłych i słodkich egzotycznych owoców dopełnionych zielonym jabłkiem, dużą ilością miodu, nutą wanilii oraz bogatym aromatem orzechowo-tytoniowym z domieszką przypraw.

Mimo mnogości aromatów wino oddaje charakter tradycyjnej szkoły tokajskiej, ale z domieszką nowatorskich sztuk tworzenia wina. Usta pełne, zrównoważone i zarazem zachowawcze. Wysoki poziom cukru resztkowego wahającego się na poziomie 160 g/l, przy wysokiej kwasowości, wynoszącej 8,5 g/l sprawia, iż wino posiada znakomity balans i charakter, co czyni je wyjątkowym w swej kategorii.

Édes Szamorodni 2017

Édes Szamorodni 2017, fot. Juliet Victor Borászat
Édes Szamorodni 2017, fot. Juliet Victor Borászat

Kolejna edycja (2017) wyraźnie różni się od pierwszego rocznika. Charakteryzuje ją wyższą zawartością cukru resztkowego (ponad 188 g/l) przy niższej kwasowości sięgającej 7,5 g/l. Wyprodukowane w liczbie piętnastu tysięcy butelek, tym razem jest kupażem gron furminta, hárslevelű, sárgamuskotály, pozyskanych z pojedynczych parceli: Betsek, Király, Szent Tamás, Úrágya oraz Veres. Rocznik ten jest bardziej rozwinięty aromatycznie: dominują morele, jabłko, suszone owoce, wysuwa się także nuta białej czekolady i moc wanilii. Na podniebieniu znajdziemy kandyzowane owoce tropikalne, słodycz jabłek i wyrazistość herbaty. Wspaniała struktura pozostaje w równowadze z ładnym szkieletem kwasowym.

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here